• İletişim Bilgilerimiz:
  • Telefon: +90 216 418 10 73
  • Email: info@almanyada-is.com
Sosyal medya hesaplarımız:

-

Yurtdışı Emeklilik

AREL & LODOS Yurtdışı Danışmanlık ve Dil Hizmetleri olarak, daha önce Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Belçika gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde belirli sürelerde çalışmış ve daha sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapmış olan TC vatandaşlarının emeklilik işlemleri ile ilgili olarak, örneğin orada kendi çocuklarını bakmaktan kaynaklı ama henüz alınmamış hakları ve diğer hak edilmiş özlük haklarını ilgili ülkelerin SGK kurumları nezdinde takip ederek, hak edilmiş olan ve henüz alınmamış her çeşit haklarını almalarını sağlıyoruz.

Sizden ilgili ülkelerdeki çalışmalarınızı veya hangi ülkede ne kadar süre ile kaç çocuğunuza baktığınızı kanıtlayan belgeleri alıyor, ilgili ülkelerdeki SGK kurumları ile temasa geçerek, henüz almadığınız tüm haklarınıza kavuşmanızı sağlıyoruz. Detaylar için lütfen bizden randevu alınız.

Almanya’da çocuk yetiştirme sürenizi kaydettirip emekli olun

Almanya’da çocuk dünyaya getiren annelerin emeklilik hakları konusunda bilgi vermek istiyoruz. Çocuk bakım süreleri nasıl kaydettirilir, nasıl emekli olunur? İşte böyle…

Almanya’da yaşayan ve ülkemize kesin dönüş yapan birçok Türk aile, yeterince bilgi sahibi olmadığından dolayı Almanya’dayken dünyaya gelen çocuklarını sisteme işletmemiş olabiliyor. Hala Almanya’da yaşayan diğer bazı aileler, bu hakkını bilmediği için maalesef kullanamıyor. İşte haklarınız…

25 Mayıs 2010 tarihli genelge ile SGK, 27 Şubat 2009 tarihinde Almanya mevzuatında yapılan bir değişikliğe dikkat çekti. Almanya topraklarında belirli bir çocuk yetiştirme süresi olanların, Alman mevzuatı gereğince aylık bağlanması için 60 aylık prim ödeme şartı vardır. Yani siz Türkiye’deki ve Almanya’daki toplam hizmetleriz içerisinde 65 yaşınızı bitireceğiniz tarihe kadar 60 ay prim ödemiş iseniz emekli olabilirsiniz. 

Alman Devleti, Türkiye’ye kesin dönüş yapmış olan vatandaşlarımıza eksik sürelerini borçlanmalarına imkân veren yasayı 11 Ağustos 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırsa da, Almanya’da çocuk yetiştirme süreleri bulunan ve kesin dönüş yapan Avrupalı Türklerin çocuk yetiştirme sürelerinin emeklilikte değerlendirilmesine devam edileceği de hüküm altına almış durumda.

Şöyle ki; Almanya’da çocuk yetiştirmiş olanların öncelikle Almanya sigorta kurumuna başvurarak, Almanya’daki çocuk yetiştirme sürelerini tespit ettirmesi gerekiyor. Almanya’da çocuk yetiştirme süreleri bulunan ve bu sürelerle Alman mevzuatına göre yaşlılık aylığı bağlanması için gerekli olan 60 aylık prim ödeme şartını yerine getiremeyenler ise, eksik sürelerini ya – Türkiye ile Almanya arasındaki anlaşmaya göre, – ya da Türkiye’de dışarıdan isteğe bağlı sigortaya prim ödeyerek – veya yeni yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde sayılan hizmet sürelerinden birisine göre borçlanmak suretiyle eksik sürelerini tamamlayabiliyorlar. Özetle ülkemizde çocuk, askerlik, doktora, avukatlık stajı ve benzeri borçlanmalardan faydalanarak eksik sürelerin tamamlanması yoluna gidebilirler.

Hangi yol izlenecek?

Bu bağlamda, çocuk yetiştirme süresi olanların öncelikle Almanya’daki çocuk yetiştirme sürelerinin tespitini sağlaması, bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK)’nın öngördüğü “Çocuk Yetiştirme Sürelerinin/Çocuk Yetiştirmeden Dolayı Dikkate Alma Sürelerinin Tespiti Dilekçesi"ni (V 800 formunu) doldurduktan sonra, gerekli evraklarla birlikte ilgili Alman emeklilik kurumuna göndermesi gerekiyor. Almanya’daki çocuk yetiştirme süreleri ile ilgili olarak SGK İl müdürlüklerine yapılacak başvurularda, sigortalı ve hak sahiplerinin doğru bilgilendirilmesi Ankara tarafınca özelikle vurgulanıyor. Bu şekilde hak kayıplarının önüne geçmeyi hedefleniyor.

İşte tam da bu nedenle, eksiksiz ve hatasız bir hizmet için bizimle irtibata geçiniz…

Sorununuz için en hızlı çözümü danışmanlık hizmetimizde bulabilirsiniz.

WhatsApp İletişim