• İletişim Bilgilerimiz:
  • Telefon: +90 216 418 10 73
  • Email: info@almanyada-is.com
Sosyal medya hesaplarımız:

-

Almanya'da Çalışma ve İş Bulma Hakkında Sorular ve Cevaplar

Neden biz?

Çünkü AREL & LODOS Danışmanlık ve Dil Hizmetleri olarak profesyoneliz. Çünkü net, somut ve eksizsiz bir şekilde hizmet veriyoruz. Sadece dosyanızı hazırlayıp, size “bol şanslar” demiyoruz. Almanya’daki partner firmalarımızla birlikte sizi yeteneklerinize en uygun işe yerleştirmeyi hedefliyoruz. Yurtdışında iş, eğitim, emeklilik ve dil hizmetleri konularındaki uzmanlık ve profesyonelliğimizle yanınıydayız

Kimler başvurabilir?

Başvuru şartları nelerdir?

Gerekli belgeler Yeterli Almance dil seviyesi GERS (Avrupa Ortak Dil Referansı Çerçevesi) standartlarına göre dil seviyeleri şöyledir: Temel Dil Kullanıcısı (A1, A2): A1 (Başlangıç Seviyesi) / A2 (Temel Seviye) Bağımsız Dil Kullanıcısı (B1, B2) : B1 (Orta Seviye) / B2 (Orta-Üst Seviye) Gelişmiş Seviye Dil Kullanıcısı (C1, C2): C1 (İleri Seviye), C2 (Anadil düzeyi)

Dil bildiğimi nasıl göstereceğim? Dil seviyesi ne olmalı?

İstenen seviyede Almanca bilmiyorsanız Amanca öğrenmeniz için veya zaten Almanca konuşuyorsanız dil sertifikanızı alabilmeniz için Almanya tarafından tanınan yetkili kurumlardan Almanca seviye tespit sınavına ne zaman ve nerede gireceğiniz konusunda sizi yönlendireceğiz. GERS (Avrupa Ortak Dil Referansı Çerçevesi) standartlarına göre dil seviyeleri şöyledir: Temel Dil Kullanıcısı (A1, A2): A1 (Başlangıç Seviyesi) / A2 (Temel Seviye) Bağımsız Dil Kullanıcısı (B1, B2) : B1 (Orta Seviye) / B2 (Orta-Üst Seviye) Gelişmiş Seviye Dil Kullanıcısı (C1, C2): C1 (İleri Seviye), C2 (Anadil düzeyi). Her meslek ve branş için farklı dil seviyeleri gerekmektedir. Örneğin duvarcı ustası için A2-B1 seviyesi yeterli iken, Hemşireler için B2, doktorlar için C1 seviyesi istenmektedir.

Geçiş döneminde sıkıntı yaşar mıyım?

Türkiye’deki düzeninizi bozmadan sizi Almanya’da iş sahibi yapacağız. Başvuru Dosyanızı hazırlayacağız. Gerekli tüm belgelerinizin yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmesini sağlayacağız. Dil seviyenizin onaylanması veya gerekli dil seviyesine ulaşmanız için sizi YETKİLİ Almanca dil kurslarına yönlendireceğiz. Almanya’da birlikte çalıştığımız ajanslar ile birlikte, yeteneklerinize en uygun işi bulmayı hedefleyeceğiz.

Başvuru için gerekli olan evraklar nelerdir?

Kendinizi en iyi şekilde ifade ettiğiniz bir başvuru yazısı hazırlamak çok önemlidir. Genellikle, bu başvuru yazısının Almanca olarak hazırlanması beklenir. Başvurunuzda, niteliklerinizi ve tecrübelerinizi tanımlamanız ve iş için ideal aday olduğunuzu göstermeniz gerekir. Mükemmel bir başvurunun içermesi gereken belgeler: – Niteliklerinizi ve tecrübelerinizi tanımlayan ve özellikle bu işi neden istediğinizi anlatan bir ön yazı (genelde bir sayfadan fazla olmaması beklenir), – Çizelge şeklinde hazırlanmış imzalı bir CV ve genelde bir fotoğraf, – Sahip olduğunuz sertifika ve diplomalar, – Niteliklerinizi gösteren diğer kanıtlar ve referanslar, ör. eski işvereninizden bir tavsiye mektubu. Sahip olduğunuz sertifika, Almanca değilse ilk olarak çevirmiş olmanız gerekir. Bu durumda biz profesyonel hizmetlerimizle yanınızdayız.

İş başvurum kabul edildi/reddedildi – Şimdi ne yapmalıyım?

İş mülakatından birkaç gün ya da birkaç hafta sonra, görüşme yaptığınız şirketinizden iş başvurunuzun kabul edilip edilmediğine dair bir cevap alırsınız. Eğer işe kabul edildiyseniz, iş sözleşmesini imzalamadan önce dikkatlice okumalısınız. İş sözleşmesinin bir kopyasını danışmanlık ofisimize götürerek yardım için hazırız. Eğer iş başvurunuz reddedilirse, iş aramaktan vazgeçmeyeceğiz! Size en uygun diğer iş pozisyonları ve şirketleri için başvurmaya devam edeceğiz. Bir dahaki sefere her şey yolunda gidebilir ve istediğiniz işte çalışmaya belki de çok kısa sürede başlayabilirsiniz!

Ben Almanya’ya gidince eşimi yanıma alabilir miyim?

Almanya’ya çalışmak için gelenler yanlarında eşlerini ve çocuklarını da getirebiliyor. Berlin Eyaleti Göç ve Uyum Dairesi Danışmanı Eckhard von Zengen ancak çalışanın görevine bağlı olarak, eşlerin ve çocukların gelme koşullarının farklılık gösterdiğine dikkat çekiyor: ”Üniversite mezunlarının eşlerini yanlarında getirmeleri çok daha kolay. Büyükelçilik, Yabancılar Dairesi’ne sormadan tek başına karar verebiliyor. Bu durum özellikle Alman organizasyonları tarafından görevlendirilen kişiler için geçerli. Çocuklar da sorunsuz bir şekilde Almanya’ya gelebiliyor. Bazı durumlarda ise ücretli olarak çalışan, mesela sanayide çalışacak biri önce tek başına gelebilir, daha sonra da eşini yanına aldırmak için başvuruda bulunabilir.” Almanya’da çalışan nitelikli elemanlar, yöneticiler ve bilim insanlarının eşlerine oturma izniyle birlikte süreli çalışma müsaadesi de veriliyor.

İhtiyaç duyulan meslekler hangileridir?

Almanya hangi meslekten işçi alımı yapıyor? İhtiyaç duyulan hangi meslek gruplarının şansı daha fazla? Bu soruyu Federal İstihdam Dairesi Berlin Brandenburg Bölge Müdürlüğü Basın Sözcü Yardımcısı Erik Benkendorf yanıtlıyor: ”Şimdiki duruma göre gerçekten bilişim teknolojileri alanında çalışan nitelikli elemanlar ile uzmanlaşmış kişilerin burada iş bulma şansı oldukça yüksek. Çünkü bence Almanya’da mühendislik alanında çalışan yeterince kalifiye personel yok. Böyle elemanlar olmadığı sürece de, AB vatandaşı olmayanların Almanya’daki istihdam piyasasında yer alma şansı bulunuyor.” Diğer meslek gruplarından, örn. Doktorlar, Hemşireler Hasta ve Yaşlı bakıcılar gibi kişilerin Almanya’da istihdam edilmeleri ise uzmanlıklarına ve işverenin talebine bağlıdır.

Neden Almanya?

Çünkü Almanya yaşlı ülke nüfusundan kaynaklı olarak ihtiyaç duyduğu toplam 1,2 milyon nitelikli işgücü için AB ülkeleri şartını 2020 Mart ayından itibaren kaldırıyor. Doktor, mühendis, IT (bilişim) uzmanı, hemşire, hasta bakıcı gibi lisans ve ön lisans mezunları ile inşaat ustası, marangoz, kaynakçı vb. meslek erbapları gibi yeteneklerini belgelerle ispatlayabilen ve nitelikli eleman olarak kabul edilen herkes, gerekli Almanca dil seviyesini ispat etmesi halinde Almanya’da iş bulma şansına sahip.

Bekleme süresi ne kadar olur?

Başvurunuzu yapmanız ardından, dosyanızın tam ve eksiksiz olarak hazırlanması ve tüm evrakların Almanca’ya yeminli tercümelerinin yapılması yaklaşık 1 ay sürmektedir. Başvurduğunuz branş için istenen Almanca dil seviyesini kanıtlayan ve Almanya tarafından resmi olarak tanınan dil sertifikanız varsa (TELC veya Goethe Enstitüsü), dosyanız Almanya’da birlikte çalıştığımız ajanslara gönderiliyor ve Almanya’da iş bulma süreciniz başlıyor. Özellikle sağlık sektöründe (doktor, hemşire, yaşlı bakıcısı ve hasta bakıcı), IT (bilişim) sektöründe ve inşaat sektöründe (mühendis, ustabaşı ve işçi) yoğun talep olduğu için bu sektörlerde iş bulmak daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Hangi meslek ve branşlarda nitelikli eleman aranıyor?

Almanya, başta sağlık, inşaat ve bilişim sektörü olmak üzere toplam 61 meslek grubu ve branşta nitelikli eleman aramaktadır.

Sorularınız için:

WhatsApp İletişim